Po rozmowach z wieloma rodzicami i uczniami wiem, że nie jest łatwo. Choć nauczyciele i uczniowie bardzo się przykładają. Nie będę pisała o realizacji podstawy programowej , bo każdy to robi. Pamiętajmy jednak o tym, że uczniowie znajdują się w różnych sytuacjach rodzinnych. Dla niektórych dom jest schronieniem, a dla innych codzienną gehenną, walką o swoje być albo nie być. Są dzieci, które np. nie włączą kamerki czy mikrofonu, bo nie chcą, aby ktoś odkrył z czym się zmagają lub w jakich warunkach żyją. Nie chcą doznać wstydu ani wykluczenia z powodu domowych awantur. Szkoła była dla nich azylem, chwilową ucieczką od problemów. Mogli spotkać się z przyjaciółmi.
A co z dziećmi, młodzieżą w stanie depresyjnym ? Co z ich emocjami?
Uczniowie nie mogą poczuć się zostawieni sami sobie, potrzebują namiastki normalności.
Żyją teraz w świecie, którego nie rozumieją, boją się o to, czy zobaczą swoich przyjaciół, czy w wakacje będą mogli się z nimi spotkać… Do tego w mediach też pełno wiadomości na temat pandemii. Przesyt powoduje dezorientację, wzrasta strach o przyszłość. Powinniśmy pomóc uczniom zrozumieć kwarantannę, nie dokładajmy im niepotrzebnych bodźców.
Znalazłam w Internecie ciekawe lekcje wychowawcze, przesyłam z nadzieją, że zostaną wykorzystane na zajęciach.
01.__Jak_radzic_sobie_z_emocjami.docx
Prawa dziecka przysługują każdemu dziecku. Czym są prawa dziecka, czy różnią się od praw dorosłych?
Prawa dziecka należą do grupy praw człowieka, które przysługują każdemu z nas niezależnie od koloru skóry, wyznania, pochodzenia. Prawa te przysługują bo jesteśmy ludźmi. Do praw człowieka zaliczane jest m.in. prawo do życia, wolności, edukacji.
Ochrona dziecka usankcjonowana jest prawnie.
Najważniejsze akty prawne
Akty prawne w Polsce
Jakie prawa mają nasze dzieci:
Tu zatrzymam się na chwilę. Powszechnie mówi się, że nie wolno bić dzieci. To odnosi się do każdego człowieka , którego nie wolno poniżać, kaleczyć, tylko dlatego ,że jest słabszy, młodszy, często bezbronny.
Tu zatrzymam się na chwilę. Dziecku należy się taki sam szacunek jak dorosłemu. Jeśli my dorośli będziemy szanować dzieci to one będą szanować nas.
Tu zatrzymam się na chwilę. Nie chodzi , że jako dorośli będziemy mówiąc kolokwialnie stawać na głowie, ab zapewnić dziecku komfort. Chodzi tu o to, aby dziecko traktować jak równego członka rodziny. Zapewnić taki standard jaki ma cała rodzina. Bez wyróżniania potrzeb ojca czy matki kosztem dzieci.
Tu zatrzymam się na chwilę. Dzieci mają prawo do odpoczynku. Należy o tym pamiętać. Czasem rodzice w nadmiarze wysługują się dziećmi w opiece nad młodszym rodzeństwem, w robieniu porządków w domu.
Tu zatrzymam się na chwilę. W szkole powoływany jest Samorząd Uczniowski właśnie po to, aby uczniowie mogli wyrażać swoje poglądy, mieć swoich przedstawicieli. Może warto w domu stworzyć taki samorząd dziecięcy, gdzie na zebraniach rodziny będą omawiane sprawy dzieci i dorosłych.