Regulamin Samorządu Uczniowskiego

w Szkole Podstawowej w Siostrzytowie

Podstawa prawna - art.85 ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe ( Dz. U. 2019 poz. 1148)

Celem Samorządu Szkolnego jest:

• współorganizowanie życia kulturalnego szkoły,
  • organizowanie dyskotek szkolnych,
  • zachęcenie uczniów do samodzielnej, twórczej pracy i reprezentowanie dobrego imienia szkoły,
  • prowadzenie działalności informacyjnej z wykorzystaniem komputera oraz tablicy informacyjnej Samorządu Uczniowskiego.
  • organizowanie imprez dla społeczności szkolnej z różnych okazji,
  • monitorowanie znajomości praw i obowiązków ucznia,
  • reprezentowanie interesów ucznia w razie potrzeby i na jego prośbę,
  • pomoc nauczycielom w opiece nad uczniami,
  • prezentowanie dobrego wizerunku szkoły w środowisku lokalnym,
  • rozwijanie pomysłowości, otwartości i kreatywności u uczniów,
  • uczenie samorządności i odpowiedzialności za podejmowane decyzje,
  • angażowanie społeczności uczniowskiej w różne akcje prowadzone prze SU
  • wdrażanie do przedsiębiorczości
  • organizowanie samopomocy i innych akcji na rzecz dzieci potrzebujących wsparcia,.
  • pomoc nauczycielom w organizowaniu uroczystości szkolnych,
  • uwrażliwianie na piękno najbliższej okolicy, budzenie przywiązania i odpowiedzialności za miejsca związane z historią

Wybory Rady Samorządu Szkolnego:

• We wrześniu roku szkolnego przeprowadzane są wybory do Samorządów Klasowych. Wybrani uczniowie wchodzą w skład Zarządu Samorządu Szkolnego. Członkowie sami zgłaszają swoją kandydaturę. Następnie, wewnątrz Zarządu przeprowadzone zostaje tajne głosowanie. Osoba z największą ilością głosów wybrana zostaje na Przewodniczącego Samorządu Szkolnego. Następni w kolejności są Zastępca, Skarbnik i Sekretarz. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwa opiekun i powołana komisja.Wyniki głosowania opiekun wraz z komisją przedstawia Dyrektorowi szkoły.
  • Nowo wybrana Rada Samorządu zostaje przedstawiona społeczności uczniowskiej na najbliższym apelu szkolnym.
  • Na swoim pierwszym spotkaniu członkowie Samorządu Szkolnego pracują nad planem pracy na bieżący rok szkolny, który zostaje przedstawiony Radzie Pedagogicznej na najbliższym spotkaniu.

Kandydat na Przewodniczącego SU powinien spełniać następujące warunki:

1.    Powinien pracować min. dwa lata w Samorządzie Szkolnym.

2.    Posiadać zdolności organizacyjne.

3.    Być wzorem zachowania dla innych.

4.    Powinno go cechować sumienne podejście do obowiązków szkolnych.

• Na swoją prośbę, po pozytywnym wyniku głosowania pozostałych członków zarządu Samorządu Szkolnego może zrezygnować z pełnionej funkcji. Jego obowiązki przejmuje Zastępca.

• Zarząd Samorządu może odwołać Przewodniczącego  z pełnienia funkcji z powodu rażącego zaniedbywania obowiązków. W takiej sytuacji obowiązki przejmuje Zastępca.