Wrzesień 2021 r. Październik 2021 r. Listopad 2021 r. Grudzień 2021 r. Styczeń 2022 r. Luty 2022 r. Marzec 2022 r. Kwiecień 2022 r. Maj 2022 r. Czerwiec 2022 r.

Co to jest pozytywne myślenie?

Pozytywne myślenie czyli pozytywne nastawianie do życia i ludzi - pomaga w osiąganiu wyznaczonych celów, wydłuża życie i daje poczucie szczęścia. W zależności od jakości naszych myśli oraz wypowiadanych przez nas słów przyciągamy do siebie różne wydarzenia i ludzi.

Co zrobić, aby nauczyć się pozytywnego myślenia?

Kluczem do nauki pozytywnego myślenia, jest zrozumienie, że wszystkie nasze procesy myślowe, podlegają naszej kontroli. Kiedy jesteśmy świadomi, że to my możemy kontrolować swoje myśli, a nie one nas, wtedy zaczynamy być władcami własnego umysłu. Istnieją ludzie, którzy urodzili się z umiejętnością pozytywnego myślenia i przychodzi im to naturalnie, bez konieczności kontroli procesów myślowych. Można nawet patrzeć na to jak na olbrzymi dar, a nawet talent. Na szczęście pozytywnego myślenia może nauczyć się każdy. Potrzebna jest do tego praca z własnym wnętrzem. Na czym ona polega? Jest to nic innego jak wewnętrzny dialog i przekazywanie sobie optymistycznych zapewnień i afirmacji, które pozwalają na uzyskanie wewnętrznej równowagi i nowego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość.

MYŚLIMY POZYTYWNIE

1. Jestem zamknięty w domu –

ZMIANA
    Jestem bezpieczny w domu.

1. Nie mogę spotkać się z kolegami –

ZMIANA
    Ochraniam kolegów i siebie.

1. Tęsknię za zabawą , szkoła,  jazdą na rowerze –

ZMIANA
    Rozwijam w sobie wdzięczność za zabawę, szkołę, jazdę na rowerze.

1. Myślę ze smutkiem o tym, czego nie mogę –

ZMIANA
    Myślę z radością o tym, co będę mógł robić po pandemii.

JAK POPRAWIĆ KONTAKT Z DZIECKIEM…

Bywa, że mimo wielu wysiłków włożonych w wychowanie dziecka nasz kontakt z nim nie jest najlepszy. Czy można coś naprawić? Na pewno można nad tym popracować, ale nie jest to łatwe. Utracone zaufanie, brak wiary, złość to sprawy, które – gdy narastały latami – mogą być trudne do zmiany, ale są możliwe i należy próbować.

Jeżeli chcesz wprowadzić zmiany, to powiedz o tym dziecku. Porozmawiaj z nim o tym, co i jak chcesz zmienić. Wyjaśnij mu dlaczego i poproś o współpracę. Dziecko musi wiedzieć, że zależy ci na poprawieniu kontaktu.

Jeżeli dotychczasowe próby porozumienia się z dzieckiem nie powiodły się, należy podjąć nowe działania. Nie warto rezygnować z bliskości. Oboje tego potrzebujecie.

Jeżeli jakieś zachowanie twojego dziecka jest dla ciebie nie do przyjęcia, spróbuj to zmienić. Powiedz mu:

• o jakie konkretne zachowanie ci chodzi,
  • jakie uczucia przeżywasz, gdy ono zachowuje się w ten nieakceptowany przez ciebie sposób,
  • dlaczego to zachowanie jest twoim zdaniem niewłaściwe,
  • jakie konsekwencje dla ciebie lub innych ma to jego zachowanie,
  • jakiej zmiany oczekujesz.

Jeśli chcesz przeprowadzić z dzieckiem poważną rozmowę po to, by wprowadzić zmiany w waszej rodzinie, to:

• znajdź na nią jakiś spokojny moment,
  • zajmuj się tylko tą konkretną sprawą,
  • mów o tym, co w związku z konkretnym zdarzeniem czujesz,
  • słuchaj uważnie, co dziecko ma ci do powiedzenia,
  • zadbaj o to, by każdy mógł przedstawić swój punkt widzenia i wyrazić własną opinię,
  • zakładaj możliwość zmiany swojego zdania,
  • bądź gotowy do kompromisów,
  • koncentruj się na rozwiązywaniu problemu, a nie na tym kto wygra.